Збор, два за Афродита

13 јули, 20110
afrodita

Афродита претставувала голема убавина и била наречена божица на љубовта и романсата. Со прекрасен физички изглед, портретирана како чиста убавина со вечна младост во раните грчки митови. Еве неколку факти за нејзината релација со нејзиниот маж и кралот на боговите Зевс.
Кажано е дека Афродита го има појасот кој ги носи магичните моќи луѓето да се заљубуваат. Афродита била исто така нарекувана дамата од Цитера (lady Cythera) и дамата од Кипар (lady Cyprus), врз основа на тоа каде што се претпоставувало дека се родила. Според римската митологија Афродита била нарекувана Венера. Божицата од Египет е насликана како еднаква со Афродита и Римјаните.
Има повеќе верзии за раѓањето на Афродита. Една од верзиите е дека таа е ќерка на Дионa и Зевс. Друга верзија, според поетот Хесиод, е дека нејзиното раѓање се случило кога Кронус ги отстранил гениталиите на Уранос и ги фрлил во морето. И потоа Афродита била исфрлена од морската пена на брегот. Таа се омажила за Хефест, богот на ковачите. Таа била мајка на Ерос, кој бил богот на љубовта кој ги стрелал луѓето со неговата љубовна стрела.
Многу богови ја избегнувале Афродита заради тоа што нејзината убавина можела да доведе до војна помеѓу Олимпијците. За да се избегне било каква војна, Зевс ја оттргнал од Хефест. Таа била несреќна од бракот и нашла утеха со други богови како богот на војната Арес. Птиците кои се свети според божицата на љубовта се мирти, лебеди, врабци и гулаби.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit