Животот во град го расипува расположението

4 јули, 20110
22

Луѓето кои се родени и израснати во град изложени се на поголема веројатност дека ќе имаат лошо расположение и анаксиозност, вознемиреност, отколку оние кои живеат во селските средини, покажале резултатите од истражувањето на Универзитетскиот институт за ментално здравје во британскиот град Даглас.

Коавторот на британското истражување Јенс Преснер навел дека предходните истражувања покажале дека опасноста од анаксиозност е за 21% поголема кај жителите на големите градови, отколку кај оние кои живеат во селата, а лошото расположение за 39% полошо, пренесуваат француските медиуми.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi