Американски бургери

16 февруари, 20120
Grilled Hamburger

Потребни состојки:

400 гр. говедско мелено месо

1 јајце

2 чешниња лук

2 парчиња стар леб

2 лажици лут сенф

4 лажици меко сирење

2 лажици презла

Масло за јадење

Сол и црн пипер

Припрема:

Натопете го лебот во топла вода, па изцедете го и промешајте го со месото, ситно сецканиот лук, јајцето и сенфот за да добиете хомогена смеса. Посолете и наросете црн пипер и поделете ја смесата на 8 еднакви дела од кои ќе направите плескавици.

Премачкајте 4 плескавици со сирењето, па поклопете ги со останатите четири и притиснете ги рабовите за да се соединат. Плескавиците извалкајте ги во малку презла и пржете ги во тавче со загреано масло. Добар апетит!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma