“Армија на мравки” – мали ама опасни :))))))

1 февруари, 20120
the-fearsome-army-of-ants10

Ова е од најопасните видови на мравки во светот. Звучи неверојатно, но колонија од овие мравки овие можат да изеде цел див коњ во само неколку часа. Должина на овие мравки војници варира од 8 до 12 милиметри. Тие се многу прилагодливи на различни температури и се способни да издржат многу високи температури. Тие имаат големи вилици во однос на нивната големина. Живеат во колонии кои бројат над 700.000 лица. Таквите колонии може да се јадат многу поголеми животни од себе. Тие напаѓаат сè што доаѓа во нивниот пат, во големи групи од неколку стотици илјади лица. Во секоја мравка колонија, постои една мравка која се вика кралицата. Кралицата лежи 100.000 до 300.000 јајца годишно. Тие најчесто се активни во текот на денот. Се хранат на оси, помали мравки и други мали инсекти. Природни непријатели на овие мравки се термитите и птиците. Овие мравки припаѓаат на животни мигранти. Ако нивната животна средина нема доволно храна, целата колонија се сели во региони богати со храна за нив. Мравките војници населуваат тропски шуми во Централна и Јужна Америка. Домородците во Јужна Америка користат силен залак од овие мравки за лекување на рани.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber