Бомбици со авокадо и чоколадо

8 јануари, 20120
AvocadoApricotTruffles

Потребни состојки:

200 гр. мелени бадеми

100 гр. ситно сецкани суви кајсии

2 лажици какао

¼ лажичка кардамон

2 лажици јаворов сируп

½ авокадо

100 гр. чоколадо

Припрема:

Стопете го чоколадото на пареа, па оставете го да се излади. Потоа во садот со чоколадо додадете ги кајсиите, какаото и кардамонот и ставете ја смесата во блендер. Миксирајте се додека не добиете хомогена смеса. Потоа додадете го јаворовиот сируп и авокадото и миксирајте повторно.

Формирајте бомбици со дијаметар од 2 сантиметри, па секоја бомбица премачкајте ја со какао.

Ставете ги бомбиците на чинија врз која сте ставиле проѕирна чинија, па ставете ги во фрижидер да отстојат 24 часа пред послужување. Добар апетит!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber