Брзата храна води до депресија

3 април, 20120
i

Одавна е познато дека брзата храна е причина за килограми плус, но сега веќе се докажа дека има негативен ефект и врз психичкото здравје. Јадењето на оваа храна, како хамбургери, хотдог и пица ја зголемува опасноста од појава на депресија.

Луѓето кои јадат нездрава храна имаат 50% поголеми шанси да западнат во депресија, покажа последното истражување спроведено од експерти во Шпанија.

Во експериментот учествувале 9000 души кои никогаш немале симптоми на депресија. После 6 месеци 500 од нив почнале да пијат антидепресиви поради прекумерната консумација на брза храна .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma