Чудото од исток, златната карпа!

2 април, 20120
nyy89

Познат како Golden Rock меѓу туристичките маси, Kyaikhtiyo пагодата е едн од најважните нешта во Мјанмар. За будистите тоа е место кое секој верник мора да го посети.

Golden Rock или Kyaikhtiyo се наоѓа на 160 километри југоисточно од Јангон, на висина од 1200 метри.

Тоа е мала кула со вкупна висина од 7,3 метри изградена на врв од гранитна карпа која е покриена со златни листови. Карпата изгледа како да и пркоси на гравитацијата.

Локалните жители мислат дека е потребно само еднаш да се види ова чудо и секој да се насочи кон будизмот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/