Девојче пие по шест чаши млеко секој ден за да остане жива!

21 ноември, 20120
mleko

Холи Линдли од Донкастер, Англија е девојче кое секој ден мора да испие шест чаши млеко, за да остане жива. Деветгодишната Холи има пореметување на метаболизмот гликоген, што значи дека нејзиното тело не може да ја претвора храната во енергија.

Бидејќи не постои лек за ова пореметување, Холи пред да оди на спиење мора да испие чаша млеко со пет лажички пченично брашно за да не падне во кома. Пченичното брашно содржи скроб кој полека ослободува енергија во текот на ноќта и така ја одржува во живот.

Мајката на девојчето Карен (35) вели дека од пред три години која почнало лечењето на Холи, потрошила само 2000 фунти на млеко.

„Холи го сака млекото, но се сака баш да го пие секоја вечер“, вели мајка и која постојано и ја објаснува важноста дека тоа е за нејзино добро.

Лекарите ја воспоставиле дијагнозата за оваа ретка болест пред три години, кога Холи колабрирала во куќата. Била во тешка состојба, но соседот успеал да ја оживее. Докторите забележале дека крвната слика е лоша и набрзо заклучиле дека е болна од ретката болест која погодува една од три милиони луѓе. Нивото на енергијата во нејзиниот организам морал често да биде пратен, па мајката се будела на секои два часа за Холи да јаде парче тост.

„Живеевме на работ, под стрес, а болницата ни стана втор дом. Да не ја хранев во текот на ноќта, таа ќе паднеше во кома. Сега подобро ја разбираме болеста и можеме да ја контролираме“, вели Карен.

За да биде жива и здрава, Холи мора да испие шест чаши млеко во текот на денот. За да може да расте, и треба повеќе енергија, па бројот на испиените чаши млеко ќе се зголеми.

„На почетокот и беше тешко, но сега се навикна да го пие млекото со пченичното брашно“, вели мајка и.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit