Домашен чипс од црвен компир

7 февруари, 20120
cips

Потребни состојки:

1 кг. црвен компир

4 лажици маслиново масло

1 лажичка сол

Припрема:

Исечкајте го компирот на тенки листови  или пак исечкајте го со направа специјално направена за тенко сецкање на зеленчук.

Промешајте ги компирите со маслиновото масло и солта.

Земете една голема чиннија и намрсете ја со путер. Одозгора ставете неколку листови компир и ставете ја во микро печка да се испече околу 2 ипол минути. Потоа превртете ги компирите на другата страна и повторно вклучете ја рерната на уште 3 минути. Проверуцајте често за компирот да не изгори.

Коа компирот е готов префрлете го во друга чинија. Постапката повторувајте ја се додека не ги потрошите компирите. Добар апетит!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma