Домашни Баунти чоколади

3 декември, 20120
bounty

Потребни состојки:

  • 1дл слатка павлака
  • 250гр маргарин или путер
  • 300гр шеќер
  • 250гр кокосово брашно

За глазура:

  • 150гр темна или млечна чоколада
  • 80гр путер или маргарин

Начин на подготовка:

Шеќерот, маргаринот и слатката павлака стопете ги на тивок оган, а потоа зголемете ја температурата за смесата да зоврие. Во врела смеса додадете кокосово брашно и добро помешајте.

Помал сад за печење обложете со хартија за печење и додадете ја смесата, израмнете со лопатка за колачи за коцките да бидат уредно изедначени. Оставете во ладилник најмалку 2 часа, за смесата добро да се стегне.

Извадете го колачот од садот и полека одстранете ја хартијата. на даска за сечење исечете коцки и вратете повторно на ладно додека се подготвува глазурата.

Коцките прелијте ги со чоколадната глазура и оставете да се стегнат. Потоа по желба, уште еднаш декоративно украсете ги со растопеното чоколадо.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit