Домашни лекови за изгореници

7 мај, 20121
http://www.dreamstime.com/-image19891788

Изгорениците се рани кои најчесто се многу болни и често оставаат лузни за цел живот. Ви нудиме неколку домашни препарати за третирање на вакви рани, кои можете да ги примените како прва помош при вакви ситуации.

Едно од најдобрите средства за прва помош при изгореници е оцетот. За среќа него го имаме секогаш во својот дом. Исипете малку оцет веднаш после повредата и колку побрзо го сторите тоа, толку подобар ќе биде ефектот. После тоа покријте ја раната со газа натопена во оцет.

Друго средство во вакви ситуации е етеричното масло од лаванда. Ако го нанесете веднаш после повредата, тоа ќе го намали ризикот од воспаленија и компликации. Лавандата е добар антисептик но и ја смирува болката.

Исто така добра идеа е и алое вера. Ова растение докажано е многу полезно за кожата. Парче алое се поставува дирекно врз изгореното место, или пак се ставаат облоги од 100% гел од алое.

Облоги од жолт кантарион или невен се исто така многу добар начин за третирање на вакви рани. Кантарионот и невенот се чуваат во стаклен сад во маслиново масло на сонце извесно време. Се нанесува дирекно врз раната како облога.

One comment

  • TITIOV VELES

    13 мај, 2012 at 08:39

    😉

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi