Евген Бавкар – слепиот фотограф и неговите фантастични дела

1 јануари, 20120
Evgen-Bavcar7-550x360

Неверојатно е како слепите луѓе често изненадуваат со своите вештини, особено кога станува збор за одредени работи кои бараат одличен вид, како на пример фотографирањето.

Ви го претставуваме Евген Бавкар, неверојатен фотограф кој всушност е слеп. Бавкар е познат фотографи чии дела се објавени во многу познати списанија, а тој ја својата работа има добиено и многу признанија.

По две несреќи, Бавкар го изгубил видот пред да наполни 12 години. Четири години подоцна, тој ја направил својата прва фотографија од девојката во која бил заљубен и сватил дека може да прави нешто иако тоа не може да го види.

Бавкар вели дека го фотографира она што го замислува и дека оригиналите се во негоата глава. Тој во себе создава ментална слика на тоа што сака да го наслика. Тој признава дека постојат работи кои му бегаат од неговата замисла, но вели дека тоа им се случува на сите фотографи.

„Моите фотоградии се нежни. Никогаш не сум ги видел но знам дека постојат, а некои од нив допреле длабоко во мојата свест“ вели Бавкар и додава дека негова цел е да ја стави убавината во контекст на слепилото.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber