Фетучини карбонара

23 март, 20120
Fettuccine all Alfredo

Потребни состојки:

4 млади тиквички

200 гр. сланина

Зачини по вкус

4 жолчки

200 мл.неутрална павлака

70 гр. рендан пармезан

300 гр. фетучини

Припрема:

Излупете ги тиквичките, отстранете го средишниот дел и исецкајте ги на парчиња. Сланината исецкајте ја на коцки и пропржете ја, па во тавчето испржете ги тиквичките додека да омекнат. Потоа тргнете го тавчето од оган и зачинете по желба.

Сварете ги фетучините, па исцедете ги. Изматете ги жолчките со павлаката, па додадете го пармезанот во смесата и промешајте.

Во тавчето ставете ги фетучините, додадете го сосот со павлака и промешајте. Потоа на чинии за сервирање ставете дел од фетучините и украсете ги со гранче нане. Добар апетит!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/