Гугл во чест на Хауард Картер!

9 мај, 20120
h98u

Хауард Картеранглиски египтолог, кој во 1922 година ја откри гробницата на фараонот Тутанкамон.

Картер е еден од најпознатите археолози кој ја откри гробницата на Тутанкамон, а денеска по повод неговиот 138 роденден Гугл му посвети илустрација на насловната страница.

Тоа беше прв пат некој да открие гроб на фараон и богатство во модерната ера на археологијата. Картер и неговиот помошник беа првите кои влегоа во гробницата по 3000 години.

Картер бил роден на 9 мај 1874 година, а починал 2 март 1939 година.

httpv://www.youtube.com/watch?v=K2T3fZDiSsw

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi