Инвазија од молци :)

14 јануари, 20120
MOLCI

Молци (“Gypsy Moth” гасеници поточно) живеат во колонии обично во дрвјата за да се заштитат од предатори. Обично, овие колонии се мали, но понекогаш, растат надвор од контрола … Gypsy Moth има четири фази на развој. Првата фаза е јајце клетката. Јајцата обично се наоѓаат под гранките на дрвјата, на раскрсницата на стебло то и гранките или било кое место што обезбедува заштита од временските услови. Втората фаза е ларва или фаза на гасеница. Првпат изведени од јајца тие се многу мали.Кога целосно ќе се развијат, можат да се зголемат до околу 2,5 инчи во долшина. Тие обично се многу влакнести и имаат два реда на дамки. Првите пет пара се сини, а последните шест пара се црвени. Остатокот од телото е со сива или црна боја. Третата фаза е процесот на менување во молец. Може да се најдат како висат на дрвата или каде што има некаква заштита од временските услови. Четвртата фаза е молец фаза. Машкиот молец е обично со црни ознаки на крилото. Машките се одлични летачи. Женката е во бела боја и обично не лета добро. Тие најчесто може да се најдат по земјата. Нивната главна карактеристика е тоа што создаваат мрежи наоколу. Погледнете ги овие навистина гадни суштества.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber