Ја тужела команијата Ferrero и добила милиони!

2 мај, 20120
Nutela

Американката Атина Хоуенберг минатата година ја тужела компанијата Фереро, откако го открила дека Нутелата не е здрава.

Жената од Сан Диего одлучила да ја тужи компанијата поради пограшната реклама дека чоколадниот намаз Нутела е здрав појадок, а само една лажица всушност содржела повеќе од 200 калории, јавува ABC News.

Оваа недела случајот бил затворен во американскиот суд, а Атина успеала да ја добие парницата и да земе надоместок од три и пол милиони долари. Фереро компанијата е должна да ја промени својата амбалажа, тв рекламата и интернет сајтот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi