Јаболка во пудинг од цимет

28 ноември, 20120
kolac

Потребни состојки:

 • 4 јајца
 • 200гр брашно
 • 180гр стопен маргарин
 • 150гр шеќер
 • 2 ванилин шеќер
 • 2 лажички прашок за пециво
 • 2 лажички какао
 • 3 јаболка
 • 3 лажици сок од лимон

Фил:

 • 2 пудинг од ванила
 • 700мл млеко
 • 6 лажици шеќер
 • ½ лажици цимет

Начин на подготовка:

 1. Јаболката исечете ги на коцки, па посипете со лимоновиот сок и лажичка шеќер
 2. Пенасто изматете цели јајца со шеќер, па додадете растопен маргарин, брашно и прашак за пециво.
 3. Поделете смеса на два дела, во едната додадете какао и 2-3 лажици млеко. Во тава со големина 20×30 ставете го прво жолтиот дел (оној без какао)
 4. Јаболката распоредете ги по жолтиот дел од смесата. Пудингот кој сте го свариле и во него сте додале цимет, лесно распоредете го на јаболката.
 5. Потоа ставете црн дел и печете на 170 степени околу 40 минути.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit