Кафето го штити здравјето на пушачите

2 февруари, 20120
d

Што е првото нешто што го правите кога ќе пристигнете на работното место? Пиете кафе со неколку испушени цигари? Да тоа си е цел ритуал! Е за кафето не сме против, но пушењето е лоша навика. Сепак за добро утро ќе ви откриеме една новост – а тоа е дека пушачите кои пијат кафе се позаштитени од здравствени проблеми.

Научниците откриле врска меѓу никотинот и кофеинот, а резултатите од анализите покажуваат дека пушачите кои пијат редовно по две кафиња дневно имаат многу помал ризик од појава на инсулт. Спроведениот експеримент во Финска покажал дека оние кои пијат по две чаши кафе дневно се изложени на 30% помал ризик од церебрален инфаркт.

Секако тоа не значи дека цигарите се полезни!Дури напротив! Но ако сепак не можете да се откажете од нив, тогаш барем правете го тоа на класичниот начин – со чаша кафе!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber