Како мексиканците портестираат против борбите со бикови?! Крваво би рекле! :)))

8 февруари, 20120
Како мексиканците портестираат против борбите со бикови?! Крваво би рекле! :)))

Над стотици активисти се собраа пред еден музеј во Мексико Сити за да укажат на нехуманиот однос кон биковите во традиционалните кориди.

Активистите намачкани со црвена боја, која треба да ја симболизира крвта и облечени само во долна облека легнаа на асфалтот, а дел од нив држеа транспаренти со натписи: „Доста е!“, „Запрете ги борбите со бикови“, и други.

„Ова не е никаков спорт. Тоа е злоупотреба и искористување на незаштитените и беспомошни животни кои не одат доброволно во рингот“, изјавила едена од претставничките за односи со јавноста на организацијата Аниматуралис, која го организираше овој протест.

Мексико, инаку, е една од осумте земји каде борбата со бикови се уште е легнална.

httpv://www.youtube.com/watch?v=Rf-lFwycvg8

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber