Карфиолот е чувар на нашето здравје

31 март, 20120
i

Карфиолот содржи материи кои активираат специфични ензими во телото во резултат на кое борбата со токсините од размената и надворешните фактори станува поефикасна. Така тој не штити од опасните болести и го забавува стареењето. Научните истражувања покажале дека карфиолот има многу позитивен ефект во профилаксата на различни видови рак.

Високите концентрации на витамин К е неоходна за коските и не штити од остеопороза. Зима е најдоброто време да се насладите на овој зеленчук зошто концентрацијата на витамин Ц и селен помагаат на имуниот систем во борбата со респираторните инфекции. Многу е полезен за деца кои страдаат од астма.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/