Кекси со цимет дел од новогодинешната трпеза

31 декември, 20120
keksi

Совршени за чаша топло млеко …или романтично, црвено вино…

ПОТРЕБНИ СОСОТОЈКИ:

За 30 – на кекси се потребни

  • 1 шолја шеќер
  • ½ шолја растопен путер
  • 1 јајце
  • 1 лажичка ванилин екстракт
  • 1 ½ шолја брашно
  • 1 ½ лажичка цимет
  • 1 лажичка прашок за пециво
  • Малку сол
  • Мешавина од шеќер и цимет ( за пред печење)
  • Шеќер во прав ( за крај) или 50 грама бело и црно чоколадо

ПОДГОТОВКА:

Во посебен сад измешајте ги брашното, циметот, прашокот за пециво и солта. Во друг, шеќерот, путерот, јајцето и ванилата. Помешајте ги сувите и мокрите состојки, замесете тесто кое ќе го обвиткате со безбојна  хартија и сето тоа ставете го во фрижидер, да отстои 2 часа.

 

Кога тестото ќе се стврдне, на брашнеста површина, развлечете го така што по Ваша желба ќе добие дебелина соодветна за кексите. Врз тестото наредете калапи во разни форми. Нормално, предност ќе дадете на Новогодишните.

 

Вака, обликувани ги ставате на хартија за печење печете на температура од 170 степени, чекате 10 минути да добијат потемни рабови и златна боја и  …

… и тие се веќе спремни за јадење или одлични за подарок…на некој специјален, како нив.

Декорирајте по желба со бело и црно топено чоколадо

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber