Зелени печени палачинки

31 декември, 20120
palacinki

Начин на подготовка:

 • За 10 палачинки
 • 1 јајце
 • 250гр брашно
 • Малку сол
 • 225мл млеко
 • 225мл вода

За фил и прелив:

 • 100гр замрзнат спанаќ
 • 100гр шампињони
 • 300гр крем сирење
 • 200гр шунка исечена на прстени
 • Праз
 • 1 чаша павлака
 • Сол
 • Бибер
 • Масло

Начин на подготовка:

Изматете тесто за палачинки и испечете 10 парчиња. Палачинките нека бидат подебели. Тргнете ги од оган и направете крем сирење. Посолете по потреба. Палачинките премачкајте ги со овој фил и одозгора на средината ставете две парчиња шунка. Замотајте,па ставете ги во огноотпорен сад. Прелијте ги со павлака и десетина минути печете во рерна загреана на 200 степени.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber