Која храна заситува, а од која сме суште гладни?!

21 април, 20120
eat-more-sandwich

 Доколку сакате да останете витки, треба да јадете храна од која подолго ќе се чувствувате сити. Запаметете го спасоносното трио: протеини, здрави масти и влакна.

Намирници кои го задржуваат чувството на ситост.

Јајце

Има само 70 калории и 6грама протеини. Некои студии покажаа дека жените кои доручкуваат јајца, се послаби од оние кои не јадат јајца за доручек, но внесуваат исти калориски вредности. Веројатно поради тоа што јајцето дава повеќе енергија и подолго чувство на ситост.

Супа

Храната која има повеќе вода осигурува чувство на ситост. Пред главниот оброк добро е да се изеде супа. Така нема ниту да се прејадете. Супата би требало да содржи доста зеленчук и протеини.

Авокадо

Здравите монозаштитни масти ќе ви помогнат да го задржите чувството на ситост.

Јогурт

Во 2 дл, јогурт има само 18грама протеини, што е повеќе од филето од ќуречко месо – а ситоста е загарантирана.

Зобени снегулки

Богат извор на влакна, но и дури 4грама по шоља, овозможуваат подолго да останете сити. Подобрете го вкусот и чувството на ситост со додавање на боровинки.

Јаболко

Само 80 калории, но може и да засити како полн оброк бидејки содржи 4грама влакна и многу вода.

Граф и леќа

Богати се со протеини, 7грама пош шоља и комплексни јагленохидрати кои подолго се разградуваат.

Јаткасти плодови

Содржат совршена комбинација на влакна, протеини и здрави масти. Само не претерувајте со количината, грицкајте по малку, секој ден.

Храна по која брзо се огладнува

Кекси, крекери и кроасани,

Полни се со штетни шеќери кои ја поттикнуваат гладта.

Алкохол

Стручњаците веќе подолго време предупредуваат дека алкохолот го поттикнува апетитот.

Житарици

Многу житарици се преполни со шеќер, а содржат многу помалку нешто друго.

Диетална храна

Одредени диетални оброци содржат многу малку калории и едноставно не се моќни да ја стишат гладта.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi