Лековитата сила на канелата

2 април, 20120
i

Канелата е позната многу одавна како зачин, но последниве неколку години е објект на сериозни анализи кои се обидуваат да ги откријат нејзините потенцијали и позитивни ефекти за нашето здравје.

Според овие анализи дури помалку од една чаена лажичка канела на ден може да го намали нивото на лошиот холестерол. Други истражувања покажуваат дека канелата има регулаторен ефект врз нивото на шеќер во крвта, што ја прави особено полезна за луѓе кои страдаат од диабет тип 2. Според анализите од универзитетот во Копенхаген половина чаена лажичка канела во комбинација со една лажичка мед наутро ги намалува болките од артритис. Аромата на канелата ги подобрува когнитивните функции на мозокот и е добар извор на манган, растителни влакна, железо и калциум.

Во едно истражување објавено од екипата на Американското министерство на земјоделство во Мериленд, канелата има позитивен ефект дури и при сериозни болести како леукемија и рак.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi