Личните работи на Елизабет Тејлор се продадени за 138 милиони долари!

10 февруари, 20120
elizabeth-taylor-remembered-2-2011

Сликите, накитот и модните детали кои и припаѓаа на покојната актерка Елизабет Тејлор се продадени на аукција во Њујорк и во Лондон за повеќе од 138 милиони долари, ссопштила аукциската куќа Кристи.

Продадени се сите 1.817 понудени предмети.

Најскапи од нив се, пејсажот на Ван Гог “Vue de l’asile et de la Ćapelle de Remy” (Поглед на азил и капела во Сан Ремо) кој стоел во дневната соба од нејзината куќа во Лос Анџелес, продаден е за 12,1 милиони евра.

На аукцијата во декември, на која Куќата Кристи заработила 117 милиони евра, еден купец платил 6,6 милиони евра за дијамантски прстен од 33,19 карати кој го добила од актерот Ричард Бартон, за кого се омажила два пати.

Продажбата на 38 слики одржана во вторникот и средата во Лондон, остварила заработка од 18,6 милиони евра.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma