Маринирани пилешки гради

2 мај, 20120
1

Потребни состојки:

 • 180гр- пилешко филе
 • 50гр – ориз
 • 40гр-тиква
 • 50гр-брокули
 • 20мл-бело вино
 • 20мл-кокосово млеко
 • Маслиново масло
 • Кромид, пиперка,чили пиперка
 • Лимон, путер, стапче од ванила,
 • Кориандер, кари, тумерик
 • Сол, бибер, јогурт

Начин на подготовка:

Пилешкото се маринира 12часа во јогурт со кари, тумерика, бибер и чили пиперка. Маринираното пилешко се пропржува на масло и се сече на парчиња. При крајот на варењето, во оризот се додава кари, тумерик, чили пиперка и кокосово млеко. Кога ќе се завши варењето се зачинува. На путер се пропржува брокулата и пиперката исечена на тенки резанки. Се сервира со прилог во калап, а преку него се става пилешкото. Околу се реди пржената пиперка и брокулата, а за декорација на тањирот се завршува со тиква во сос.

Збор два од нутриционистите:

Удобно сместени во комбинација со оризот, прелиени со божествениот сос од тиква, маринираните пилешки гради ќе ги разбудат во вас сите чула и ќе ви ја доближат мистичноста на ориентот. Ориенталните зачини, карито и тимерикот, го прават оризот миризлив, му даваат одлична и специфична арома и жаркожолта боја.

Енергетска вредност 613 кал.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi