Палачинки со јагоди

2 мај, 20120
2

Потребни состојки:

  • 1 – чаша брашно
  • 1 супена лажица прашак за пециво
  • ½ супена лажица сол
  • ½ супена лажица шеќер
  • 1 чаша млеко со мала млечна масленост
  • 1 супена лажица екстракт од ванила
  • 12 супени лажици исецкани јагоди

Начин на подготовка:

1. Помешајте го заедно брашното, прашакот за пециво, сол, шеќер, млеко и екстракт од ванила.

2. Загрејте ја тавата и премачкајте ја со путер. Ставете по 3 палачинки(отприлика по 1/3 шоља) и печете ги 1мин.

3. Ставете по 1 супена лажица јагоди на секој палачинка и свртете ја со шпакла. Печете уште 1 мин. Додека другата страна не стане браон боја.

4. Служете со чаша млеко.

Порции: 12

Припрема:20 мин.

Спремање: 20 мин.

Вкупно:30 мин.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi