Многу важно правило во исхраната – Јадете почесто но помалку

24 јануари, 20120
i

Ова е едно од најважните правила во здравата и правилна исхрана. Ако сте навикнале да јадете три пати дневно и тоа е правилно, но ако и покрај тоа имате висок холестерол и забавен метаболизам, тогаш сигурно ќе сакате да знаете дека консумирањето на помали порции храна повеќе пати дневно ќе ви биде многу од полза.

Зошто исто колку што е важно што јадеме, толку е важно кога и колку јадеме. Резултатите од новото истражување сочат дека луѓето кои се хранат шест или повеќе пати на ден, нивото на холестерол е најмалку со 5% пониско, отколку кај оние кои се хранат поретко.

Овие резултати остануваат непроментети независно од други параметри како индекс на телесна маса, физичка активност и пушење.

Според британските експерти консумацијата на големи порции со повеќе растојание во времето води до покачување на нивото на инсулин, што се одразува негативно на метаболизмот, истовремено и на холестеролот чии вредности се покачуваат.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber