Најбогатиот храм на хинду религијата на светот

4 јануари, 20120
Untitled-7

Индиските храмови посветени на хинду божествата се навистина прекрасни и многу богати, а според Гинисовата книга на рекорди, најбогат индиски храм на светот е храмот Sree Padmanabha Swami Temple, кој се наоѓа во Тхируванантапурам, Индија.

Инаку овој храм го сруши претходниот рекорд на храмот Тирупати, откако случајно беа откриени тајни одаи во самиот храм кои криеле огромно количество на злато, сребро и драгоцени камења лија вредност се проценува на околу 18 милијарди долари.

Храмот рекордер е едно од 108 Дива Десами, места за обожување на божеството во Вишнувизмот, а со него располага кралското семејство од Траванкоре.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber