Најпаметното шимпанзо во светот! Решава задачи во рекордно време! :)))

9 февруари, 20120
Најпаметното шимпанзо во светот! Решава задачи во рекордно време! :)))

За да ги запамети борјките на екранот и да ги подреди од најмал до најголем на шимпанзото Ayumu му е потребна една секунда.

Гениј меѓу шимпанзата….

Пред 11 години Ayumu е роден во Техничкиот институт  во Кјото, а уште од пет години ги воодушевил научниците, бидејќи решавал мемориски задачи побрзо од нив.

Задачата која ќе ја видите во видеото Ayumu ја решава во околу 90% од случаите, додека на просечниот човек тоа му успева секој трети пат.

httpv://www.youtube.com/watch?v=dTV5yJT5CwM

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber