Најстарата светилка на светот работи и по 110 години

4 февруари, 20120
ginissssssssssssssss

Верувале или не, најстарата светилка на светот, поставена во Калифорнија пред 110 години, со што заслужи да влезе во Гинисовата книга на рекорди како најстарата светилка на светот.

Оваа светилка била подарок од некој бизнисмен и во 1901 година била поставена во пожарникарската станица во Ливермор.

„Никој не знае како е тоа можно. Станува збор за светилка од 60 вати која досега многу пати е користена“, вели претставникот на Гинис, Лин Овенс.

Освен во еден краток периот во 1903 и една недела во 1937 и 1976, се верува дека светилката постојано работи. Гинис веќе најмил неколку познати научници да го испитаат случајот со светилката – рекордер.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma