Највисокиот висечки мост во светот отворен во Мексико

8 јануари, 20120
Наквисокиот висечки мост во светот отворен во Мексико

По повод 200 годишнината од независноста на Мексико од Шпанија, во планините на Сиера Мадре бил отворен најголемиот висечки мост во светот.

Спектакуларниот „Балуарте“, се наоѓа во Масатлан, во планините Сиера Мадре над клисурата која е толку длабока што во неа би ја собрало Ајфеловата кула 324 метри и берлинската телевизиска кула висока 368 метри.

Импресивното архитектонско дело е дел од автопатот кој го поврзува градот Масатлан со пацифичкото крајбрежје.Мостот се градел четри години, а биле потрошени стотици милиони долари.

httpv://www.youtube.com/watch?v=_EuRZ78syQ4

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber