Намалете ја храната и ќе го подобрите видот и меморијата

6 мај, 20120
i

Сакате ли да го подобрите видот и меморијата? Тогаш, едноставно намелете го внесот на храна, без да претерувате, советуваат експертите од универзитетот во Пиза.

Пластичноста е типична за младите мозоци во ран стадиум на развој. Таа намалува со возраста. Но ако ја ограничиме храната, тогаш состојбата се подобрува. Но важното овде е да не се претерува и со гладувањето.

Целта на експертите е да изнајдат начин како практично да ги применат резултатите од својата студија. Тие ќе се концентрираат во тестирањето на најефикасните режими на исхрана кај луѓето, за да ја продолжaт пластичноста на мозокот, колку може подолго време. Со тоа тие тврдат ќе се подобри и видот и меморијата.

Основниот совет е дека не треба да претеруваме со храната, односно никогаш да не се прејадуваме. Исто така и екстремниот глад не е полезен, зошто тоа пак води до стрес за организмот и редица други негативни ефекти.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber