НАСА го открила најтоплото место во светот, 70,7 степни пустината Лут во Иран

3 мај, 20120

Можеби мислите дека кај нас стигнаа горештините, но НАСА не би се сложила со тоа. Американската вселенска агенција со помош на спектрорадиометри на сателитите Тјера и Аква ја измерила највисоката температура која се емитува од земјината површина.

Според резултатите на НАСА тоа е пустината Лут во Иран, со измерени 70,7 степени.

httpv://www.youtube.com/watch?v=kA5ml9aTbos

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi