Научниците направиле најлесен материјал на светот: Супер силен и шест пати полесен од воздухот!

28 декември, 20120

Германските научници успеале да го создадат најлесниот материјал – aeрографит.

Аерографит има 5000 помала густина од вода и шест пати е полесен од воздухот.

Материјалот настанал со формирање на мрежи јаглеродни влакна со дијаметар од 15 милиметри. Материјалот спроведува електрична енергија, елатичен е и супер силен – може да поднесе товар повеќе од 40.000 пати од својата тежина. Материјал со вакви карактеристики би бил идеален за производство на водоотпорна облека или полесни литиум-јонски батерии.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit