Никогаш нема да се погодите кој е најпродаван албум?!?! :)))

10 јануари, 20120
0192007.48

Иако многу од нас ги имаат заборавено, сепак се покажа дека во Америка расте продажбата. А веќе трета година по ред е најпродаван албум – Abbey Road на легендарните Beatles!

Според информациите кои ги објави Nielsen SoundSca, најпродаваниот албум за 2011-та година е Abbey Road на групата The Beatles, и тоа трета година по ред.

Албумот Abbey Road на кој се наоѓаат песните Here Comes the Sun, Come Together и Something, во 2011 година е продаден во 41.000 копии, во 2010 година во 35.000 копии, а во 2009 година 34.800 примероци.

http://www.youtube.com/watch?v=kX-MjRlqVkk

На второто место се наоѓа албумот Helplessness Blues на групата Fleet Foxes, со 29.700 продадени примероци, а на третата позиција е албумот Bon Iver на групата Bon Iver со продадени 27.200 копии.

Листата на десетте најпродавани албуми во 2011 година:

1. The Beatles – Abbey Road (41.000)

2. Fleet Foxes – Helplessness Blues (29.700)

3. Bon Iver – Bon Iver (27.200)

4. Mumford & Sons – Sigh No More (26.800)

5. Radiohead – The King of Limbs (20.800)

6. Adele – 21 (16.500)

7. Bon Iver – For Emma, Forever Ago (16.200)

8. Wilco – The Whole Love (14.900)

9. The Black Keys – Brothers (14.200)

10. The Black Keys – El Camino (13.800)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber