Нов тренд во Париз, собираат кокошки и ги чуваат како миленици! :)))

3 јануари, 20120
kokoshki

Се повеќе парижани во своите станови чуваат кокошки како домашни миленици.

Овој тренд, наводно се должи на економската криза, но и фактот дека се повеќе луѓе се определуваат за органска храна.

Компанијата Truffaut објавила дека во 2011 продале повеќе од 20.000 кокошки низ Франција, но и повеќе од 30.000 куќички за кокошки.

„Мислевме дека животните заминуваат во руралните области, но подоцна сфативме дека повеќето клиенти се од Париз“ , изјавил основачот на компанијата.

Стравот од последиците од прекумерното консумирање брза храна и и индустриските адитиви, го покренал овој тренд на „урбани кокошки“ во Франција, но и во САД, откако во Њујорк, Чикаго, Сиетл и Лос Анџелес дозволија чување на живина во границите на градот.

Трендот се повеќе се шири  насекаде во светот, а во Франција кокошките се сметаат за домашни миленици исто како хрчаците, мачките или кучињата.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber