Нутела колачиња

11 декември, 20120
nutela kolacinja
Наместо да сркате од тегла или да мачкате на леб, направете колачиња кои ќе ги грицкате преку целиот ден и ќе ги поделите со пријателите и најблиските.

Потребно е:

300 гр нутела

120 гр шеќер

1 јајце

230 гр брашно

Подготовка: Рерната загрејте ја на 180 целзиусови степени. Во сад ставете ги јајцето, брашното и шеќерот. Матете со миксер додека да добиете изедначена смеса.

Потоа, ставете ја нутелата и мешајте со миксер додека да биде смесата хомогена.

Од смесата направете топчиња во облик на орев и наредете ги во тавче за печење обложено со хартија за печење или силиконски подметнувач.

Топчињата не треба да бидат збиени, затоа што во текот на печењето ќе се подигнат. Секое топче сплескајте го со дното од некоја чаша.

Печете 7 до 8 минути во загреаната рерна. Пред да ги послужите, oставете ги да се оладат сосема.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit