Обама за прв пат ја подржа легализацијата на геј браковите

10 мај, 20120
34

Претседателот на САД Барак обама изјави дека би требало да се дозволи хомосексуалците да стапуваат во брак, и тоа е за прв пат јавно да се залага за геј браковите.

Важно е да се оди напред и потврдувам дека двојките од ист пол треба да им биде дозволено да се венчаат- кажа Обама вчера на телевизијата АБЦ, само неколку дена откако потпреседателот на САД Џо Бајден излезе со сличен став.

Обама кажа дека тоа е негов личен став и дека за ова прашање треба да одлучи американската влада. Претседателот на САД објасни дека до промена на неговиот став влијание имале американските геј-војници кој се бореле за својата земја, а имале ограничени права.

Обама е првиот лидер на Америка кој го прекина правилото на војската на САД “ не не интересира дали си геј, и не зборувај за тоа “

Претседателот на САД кажа дека неговата сопруга Мишел го дели неговото мислење.

Групата за заштита на правата на геј популацијата ја оценуваат изјавата на Обама како историска и како значаен чекор кон еднакви права за сите во американското општество.

Прашањето за истополовите бракови уште е поделено во Америка,но сега за сега само 7 држави ги признаваат. Од друга страна во 31 држава се забранети браковите помеѓу двајца мажи и две жени.

На референдумот што се одржа во вторникот во Северна Каролина 60 % гласаа за забрана на хомосексуалните бракови.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi