Освежително и здраво, јогурт диета

5 ноември, 20120
jogurt dieta

Освен тоа што оваа диета е едноставна и освежителна, таа е и многу здрава. Се зансова на јогурт, но се препорачува во текот на овие седум дена додека се држи диетата да се конзумира јогурт со ниска масленост. Со цел диетата да е поефикасна треба да се избегнуваат сокови, да се пие минимум два литра вода, да сте физички активни и да не јадете по 19 часот. Ручекот и вечерата се секој ден различни, а доручекот и двете ужини се секогаш исти.

Доручекот, секогаш е едена чаша јогурт со една лажица житарици. Првата ужина е секогаш чаша јогурт со овошје по ваш избор (јаболко, круша, слива…) и втората ужина е само 200 мл јогурт.

ПРВ ДЕН

Ручек: Варен или печен зачинет компир, 100 гр телешко месо, варена брокула прелиена со 2 лажици јогурт.

Вечера: Истото од ручекот, со исклучок на месото.

ВТОР ДЕН

Ручек: Мешана салата со 100 гр туна

Вечера: Една чинија супа и јогурт

ТРЕТ ДЕН

Ручек: Овошна салата со јогурт

Вечера: Банана и јогурт

ЧЕТВРТИ ДЕН

Ручек: Спанаќ, пире од компир со путер, 100 гр пилешко бело месо и јогурт

Вечера: Спанаќ, компири (половина од количината која ја изедовте за ручек) и јогурт

ПЕТТИ ДЕН

Ручек: Парче пица моцарела, чаша лимонада и јогурт

Вечера: Едно пециво и јогурт

ШЕСТИ ДЕН

Ручек: Рижото со домати, марула и јогурт

Вечера: Половина од ручекот

СЕДМИ ДЕН

Ручек: крем супа од брокула, сендвич со туна (малку туна, марула, пченка) и јогурт

Вечера: Мешана салата со прелив од јогурт и едно јаболко

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi