Овесната слама – за здраво тело и здрав дух

14 април, 20120
i

Овесната слама е позната уште од древноста по своите лековити својства. Растението содржи калциум, железо, фосфор, витамин Б комплекс, витамин Е, витамин К. Таа е добар извор на магнезиум, калиум, цинк, протеини и витамини А и Ц.

Овесната слама го намалува холестеролот на природен начин. Ја зголемува издржливоста и силата на човек.  Помага за лечење на голем број проблеми со нервниот систем. Се користи и за проширени вени и хемороиди.

Истражувањата покажале дека содржи и анти туморна материја б- систостерол па затоа шансите за појава на рак на цревата можат да бидат намалени со редовна консумација на овес.  Чајот од овесна слама се користи и за проблеми со скалпот, како и за кршливи нокти.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi