Печено луто пилешко со портокал

19 април, 20120
solen

За топло-ладните денови спремете луто пилешко кое можете да го послужите со ориз или со компир. Лесно месо зачинето со вино, пиперка или портокал, ќе ги засити и најгладните.

Состојки:

  • 1 – Поголемо пиле, исечкано на парчиња
  • Лута ситно измелена пиперка
  • 1кг- Портокали
  • Маслац
  • Сол, пипер
  • Лук,кромид

1дл- бело вино.

Начин на подготовка:

 На парчиња пилешко направете резови до коската па посолете и натапкајте со лута пиперка.

Исчистете неколку китки лук, изрендајте го на 3 дела, па внесете го во месото. Печете го во пилешка здела и полијте го со сок од исцедени портокали.

Растопете маслац во тава и кратко препржете тенки кругови од кромид.

На кромидот додајте го месото, и препржете го од двете страни, додадте малку вода и вино и динстајте 30 минути.

Послужете ги врели , со ориз или со пире од компир.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi