Пита од тиквички и сирење

27 јануари, 20120
pitaaaaaaaaaa

Потребни состојки:

500 гр. тиквички

5 јајца

110 мл. масло за јадење

120 гр. брашно

½ ќесичка прашок за пециво

160 гр. кравјо сирење

½ лажичка сол

40 гр. сушени домати

Припрема:

Излупете ги тиквичките и изрендајте ги, па ставете ги на цедалка и посолете ги, па оставете ги 30тина минути да се изцедат.

Изматете ги јајцата со миксер, па додадете го маслото за јадење, брашното и прашокот за пециво. Изматете ја смесата и додадете ги тиквичките кои сте ги изцедиле со рака и ситно исецканото сирење.

Тавата за печење обложете ја со хартија за печење и ставете ја смесата во тавата, па печете на температура од 180 степени во загреана рерна, се додека колачот не добие златно жолта боја.

Оставете ја питата малку да се излади, па исечете ја на коцки и послужете во чинија за сервирање. Добар апетит!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma