Подобро е да имате помaлку пријатели!

2 мај, 20120
b87

Иако нашиот мозок е способен ефикасно да се справува до околу 150 пријатели, за жените е подобро да го намалат тој круг, пренесува канадскиот весник „ Leader-post”.

Резултатите од неодамнешното истражување опкажале дека две до четри блиски пријателки на жените им обезбедуваат повеќе радост и рамнотежа отколку цел „чопор“ пријателки.

„Денеска се верува дека ако имате повеќе од било што ќе бидете среќни, па затоа е пожено да имате и полна куќа пријатели. Ова истражување не потсетува дека квалитетот е подобар од квантитетот“, изјавила Керолајн Адамс Милер психолог од Харвард.

Научниците откриле дека во процесот на спријателување кај жените го ослободува хормонот окситоцин кој има благотворно дејство и го ублажува стресот. Истражувањата покажале и дека жените кои имаат близок контакт со мала група припаднички на својот пол живеат подолго.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi