Пороците на познатите писатели

6 јануари, 20120
jhdjer48

Џејмс Џојс

Порок: Претенциозност

Мисла:  „Секаде би го препознал прдежот на Нора, дури и во соба полна со жени што прдат“

Чарлс ДИКЕНС

Порок: Често посетување мртовечници

Мисла:  „Неверојатна сила ме привлекува во мртовечницата.“

Ернест ХЕМИНГВЕЈ

Порок: Алкохол

Мисла: „Направи го трезен она што сакаш да го направиш пијан. Тоа ќе те научи да молчиш.“

Оноре де БАЛЗАК

Порок: Кафе

Мисла: „Многумина тврдат дека кафето ги инспирира, но, како што знаат сите, кафето ги прави досадните луѓе уште подосадни. “

Лорд БАЈРОН

Порок: Секс

Мисла: „Ах, љубовта на жената! Може да биде прекрасна, но и нешто од кое треба да се плашиме.“

Елизабет Берет БРАУНИНГ

Порок: Опиум

Мисла: „Опиум – опиум – вечер за вечер!“

Пол ВЕРЛЕН

Порок: Абсинт

Мисла: „Ставете и малку шеќер во него“ (како поздрав)“

Фјодор Михаилович ДОСТОЕВСКИ

Порок: Коцкање

Мисла: „Само кога се приближувам  до коцкарницата и го слушнам шумот на чиповите, почнувам да се грчам.“ (извадок од Коцкар)“

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber