ПУЛИТИКА ЗА ПОЧЕТНИЦИ

11 јануари, 20120
politics

Децата сe ного битен детаљ на пулитичката сцена у нашта земја- ги водат за раци на митинзи, веет знамина пред камерите, ги бацкат за кампањи итн. Сигурно на добар дел од возрасните не им е текнало как да им го објаснат тај феномен на својте потомци од стадото.

Ја ви еден пример, мислам оти ќе ве аресе  🙂

Си било едно детеее… и еден ден го питало татко му- „Тато шо е тава пулитика?“ А нели у Македонија сите уд роџења се доктори, фудбалери и пулитичари, таткото апсаздан пучнува да си га разлага теезта: „Сине замисли ја така, јас с’м тај шо носе леб  у к’штата, па јас ќе бидам  Капитализ’м. Мајка ти, она нели оти е сефо за пари, ќе га викаме Влада. Ти си тај за кој шо нии се секираме и ќе те викаме Народ. Кумшиката ќаа викаме Работничка класа,  а брат ти, оти е бебе, ќоо викаме Иднина.

„ Саа сине, стај си ги ликувите у концепт и кажи ми го кулајо накратко су свој зборове шо е Пулитика за тебе?“

Сино, пулитичар уд пелени, нели, вика: „Ми тато, ду дека Капитализмо га чинува Работничката класа, Влаата спии, Народо е ставан на игнор, а иднината е  пусерана “

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber