Рецепти за убавина со црн чај

28 декември, 20120
crn caj

Повеќето од нас ги знаат здравствени придобивки и задоволства од пиењето на чај но, она што многумина не знаат е дека црниот чај има многу важни последици за нашата убавина. Кога се нанесува на кожата е важен антиоксиданс, и заедно со витамините Ц и Е е моќен во борбата со слободните радикали кои предизвикуваат предвремено стареење. Брзо отстранување на потечени очи и темни кругови: Од приготвениот црн чај, зачувајте ги кесичките во вашиот фрижидер. Кога ви треба само легнете и ставете ги кесичките црн чај како облоги на вашите очи. Оставете ги да делуваат 10 до 20 минути. Отстранување на дамки на кожата: Кога ќе се појави неугодна флека на вашата кожа, ставете загреани кесички од подготвен црн чај и оставете неколку минути. Рецепт за убави усни: Црниот чај помага усните да ја задржат влагата и мекоста. Ставете топла кесичка од црн чај на чиста уста, и оставете околу 5 минути. Нема потреба да се измивате. Зголемување на сјајот на косата: Оваа постапка ја затемнува косата, но, исто така, ќе додаде сјај. Се варат 2 шољи на црн чај и искористете ги така што ќе ја измиете косата со нив по шампонирањето. Против миризливи нозе: Танинот во чајот помага во борба против бактериите кои ги има на нашите стапала. Стабете ги стапалата во приготвен црн чај и оставете ги неколку минути. Потоа само избришете, без да ги измиете.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma