Ролат со кокос

12 декември, 20120
rolat

Потребни состојки:

  • 200гр мелени посни бисквити
  • капка до две арома од портокал
  • 200гр кокос
  • 200гр шеќер

За глазура:

  • 6 лажици шеќер во прав
  • капка до две арома од портокал

Начин на подготовка:

Сварете го шеќерот со половина чаша вода, тргнете го од оган, поделете на два дела, па едната половина помешајте ја со бисквит и арома од портокал, а другата со кокос. Растегнете ја кората од бисквит, ставете во средината смеса направена од кокос и замотајте го колачот како ролат. Глазурата изматете ја од шеќер во прав и неколку капки вода, ароматизирајте и ако е потребно додадете малку боја. Прелијте го колачот со глазура и оставете да се стегне.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber