Салата од манго и пилешко месо

2 април, 20120
salata

Потребни состојки:

1 манго

300 гр. филе

100 гр. рукола

1 кромид

1 пиперка

8 шери домати

Сол, бибер, маслиново масло, балсамико оцет

За маринада за месото:

3 лажици сок од манго

1 лажица пропржен ким

½ лимон

Сол и црн пипер

Припрема:

Во поголем сад ставете ги состојките за маринада и промешајте. Исечете го пилешкото на ленти, па додадете го во маринатата и оставете го да отстои барем еден час во фрижидер.

Испржете го пилешкото месо,ставете го во поголем сад,  додадете ги исецканото манго, исецканиот зеленчук и зачинете со сол, бибер, оцет и масло. Добро промешајте ја салатата, па послужете ја во чинии. Добар апетит!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi