Tumblr расте, 20 милијарди постови

2 април, 20120
1a

Според The Next Web, во последните шест месеци Tumblr двојно се зголеми.

Според официјалните бројки постојат 20 милијарди постови на околу 50 милиони блогови, колку што вкупно постојат. Најголем дел на корисниците доаѓа од Америка, 45 проценти, односно 249 милиони, а многу корисници има и од Бразил (49 милиони) и Велика Британија (34 милиони).

Извршниот директор на Tumblr изјавил дека фокусот во иднината ќе биде дополнително поедноставен на начин на кој луѓето ја делат својата содржина, пренесува Business Insider.

Доколку сеуште не сте чуле за Tumblr, се работи за микроблогна платформа, која на корисниците им овозможува да поставуваат содржина на својот блог, таканаречена tumblelog, а имаат и опција да ги следат другите корисници.

Лансиран е во 2007 година и во првите две недели привлече 75 илјади корисници.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi